Pokoje dziecięce: Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego

Gdybyś mógł ponownie zacząć patrzeć na świat jak dziecko, byłbyś mocno zaskoczony. Przede wszystkim ze względu na nieograniczoną wyobraźnię, postrzeganie świata jako wielka niewiadoma, pełna niespodzianek i przygód, zatarcie granic między tym, co realne i tym, co bajkowe. Zauważyłbyś, że dotychczas naturalny dla Ciebie świat jest jakiś nieprzyjazny. Nie czujesz się w nim dobrze.
Zwykły pokój zamieniłbyś w tor przeszkód, klasyczne minimalistyczne meble zastąpiłbyś meblami swoją kolorystyką i formą nawiązującymi do ulubionej kreskówki. Wykorzystałbyś to, co masz pod ręką – klocki, pluszowe misie, tasiemki i poduszki. Tak zrobiłbyś będąc ponownie dzieckiem, masz jednak większe możliwości, bo jesteś dorosły…

Każdy może się zagubić
Trudno dokonać słusznego wyboru, gdy musisz sprostać tak wielu pozornie sprzecznym wymaganiom. Z jednej strony dobre meble dla dzieci muszą być solidne, bezpieczne i trwałe, z drugiej ciekawie ozdobione, zaprojektowane z pomysłem i pobudzające wyobraźnię. Oczywiście można teoretycznie wstawić tradycyjne i klasyczne meble do pokoju dziecięcego (takie, które równie dobrze mogłyby stanąć w salonie), jednak dużo przyjemniejszy dla oczu jest dobór mebli, powstałych z myślą o najmłodszych. Dzięki dziecięcym meblom maluchy czują się we własnym pokoju pewnie i bezpiecznie.
Przytłaczać może również co innego: bardzo szeroki wybór i pozorny brak różnic między poszczególnymi propozycjami. To tylko powierzchowna tożsamość. W rzeczywistości wszystkie komplety mebli dla dzieci mają cechy, które je wyróżniają, a wiele z nich również dyskwalifikuje. Nie brakuje producentów mebli, którzy przekonują, że to właśnie ich produkty warto wybrać. Jak to sprawdzić? Czy wierzyć im na słowo? Nie.
By wybrać meble młodzieżowe, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Czy meble są praktyczne?
Zanim zaczniesz oglądać meble dziecięce, warto dokładnie przyjrzeć się pokojowi dziecka. Inne komplety wybierzesz do dużego, przestronnego wnętrza, a inne sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, czy w pokoju „ze skosami”, na poddaszu. W pierwszym wypadku właściwie nie ma większych ograniczeń, w drugim – warto wybierać kompaktowe zestawy, które w jednym przedmiocie na niewielkiej przestrzeni łączą funkcjonalność łóżka (łóżka piętrowe), szafy, szuflady i biurka.
Dobrze również sprawdzić, czy meble mają szansę „rosnąć” wraz z potrzebami dziecka. Co prawda malutkie mebelki wyglądają uroczo, lecz starczają one na bardzo krótko. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wybranie mebli, które będą dostosowywały się do zmieniających się potrzeb malucha. Dzięki temu wiele z nich może służyć przez lata.

Dla dziewczynki czy dla chłopca?
Wybierając meble dla dzieci, należy zwrócić uwagę na kolorystykę i styl. Niezmiennym hitem wśród dziewcząt są meble księżniczki, utrzymane w jasnym różu lub w bieli z delikatnymi ozdobami. Dla chłopców dedykowane są niebieskie meble, wśród których można znaleźć propozycje doskonale pasujące dla „małego pirata”, czy też odkrywcy głębin morskich lub kosmosu. Takie meble posiadają fantazyjne uchwyty – w kształcie muszelek, nawiązujące stylem do lin żeglarskich drabinki prowadzące do łóżka lub całkowicie inaczej – szafki w formie opon oraz łóżka przypominające samochody wyścigowe. Liczą się także detale: wysoki połysk, żywe oraz ciekawe zestawienia barw. Takie rozwiązania mocno rozbudzają wyobraźnię dziecka, pozwalając poczuć się jak w bajce.

Czy meble są bezpieczne?
Meble młodzieżowe nie muszą spełniać tak wysokich norm bezpieczeństwa, jak meble dla najmłodszych dzieci. Dlaczego? To proste. Nastolatkowie wiedzą do czego one służą i korzystają z nich zgodnie z ich przeznaczeniem. Natomiast kilkulatkowie dopiero uczący się świata i próbują wykorzystywać meble na wiele różnych sposobów. Stąd tak ważne jest, by meble dziecięce spełniały wszystkie polskie i europejskie normy. Jest to szczególnie istotne w stosunku do jednej z kategorii mebli: łóżeczka dla dzieci, które powinny mieć zachowane odpowiednie odstępy między szczebelkami, odpowiednią wysokość materaca oraz zaokrąglone brzegi. Cennymi rozwiązaniami, jakich nie powinno zabraknąć w tym przypadku są: wyjmowane szczebelki, pakowna, łatwo wysuwająca się szuflada, specjalne uchwyty do montażu przewijaka. Łóżeczka dla najmłodszych powinny posiadać certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. O ich bezpieczeństwie stosowania decyduje ich prawidłowy montaż (najczęściej dostarczane są w częściach wraz z instrukcją obsługi oraz śrubami do montażu).

Z jakiego materiału wykonane są meble?
To bardzo ważna, choć często pomijana kwestia. Przede wszystkim meble dla dzieci powinny być trwałe i tym samym wykonane z praktycznej w codziennym użytkowaniu płyty MDF. Dzięki stosowaniu wysokiego połysku powierzchnie są łatwe w czyszczeniu.

Czy meble są ładne?
Na koniec warto wspomnieć o podstawie – designie. Pokoje dla dzieci powinny być stworzone z myślą o ich mieszkańcach –  to oczywiste. Nie oznacza to jednak, że na ich wygląd nie mają mieć wpływu rodzice. Meble oraz wszelkie inne zastosowane w pokoju malucha rozwiązania powinny podobać się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Wybór w tym zakresie jest jednak tak bogaty, że nietrudno dojść pod tym względem do kompromisu. Każdy może dobrać meble dziecięce, które będą odpowiadać zarówno potrzebom, jak i będą współgrać z dużymi i małymi gustami.

Jedna myśl nt. „Pokoje dziecięce: Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>